Γαλατασαράι

Διασυρμός νούμερο δύο για τους πρωταθλητές στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος, μιας και η Ακισάρ μετά την νίκη της για το τελικό του Σούπερ Καπ, επικράτησε και για το πρωτάθλημα με το δίκαιο 3-0 της Γαλατά. Ο Φατίχ Τερίμ προέβη σε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα κάτι που όπως αποδείχτηκε περισσότερο μπέρδεψε τους πρωταθλητές, παρά τους βοήθησε. Χαμένο πέναλτι για τη Γαλατά στο 0-0, με τον Ροντρίγκες να αστοχεί. Επόμενη υποχρέωση για τους γηπεδούχους η δεύτερη αγωνιστική στο Champions League με την επικίνδυνη έξοδο στην έδρα της Πόρτο την ερχόμενη Τετάρτη.

Τιμωρημένος ο χαφ Μπελχαντά και αμφίβολος ο τραυματίας Ινάν που ίσως να προφυλαχθεί για το παιχνίδι της Τετάρτης.

Muslera- Aziz, Kabak, Linnes, Bayram- Ndiaye, Fernando, Rodrigues, Akbaba, Onyekuru- Derdiyok

Ερζούρουμσπορ

Η σταχτοπούτα του φετινού πρωταθλήματος δε λέει να ορθοποδήσει, μιας και η ήττα από την Ανκαραγκούτσου με γκολ μάλιστα στα τελευταία λεπτά κι ενώ ο αντίπαλος έπαιζε με δέκα παίκτες από το 8’ του πρώτου ημιχρόνου ήρθε σαν το κερασάκι στη τούρτα. Ολοκληρωτική εμφάνιση για την ομάδα του Αλτιπαρμάκ που έκλεισε το παιχνίδι με 70% κατοχή και 16 τελικές προσπάθειες, όμως δε λέει να ξεκολλήσει από το πάτο της βαθμολογίας, μιας και ακόμα αναζητά τη πρώτη της νίκη στη πρώτη κατηγορία. Το σημερινό παιχνίδι δεν είναι στους αρχικούς υπολογισμούς για συγκομιδή βαθμών, με τη συλλογή εμπειριών απέναντι σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο στην έδρα του να είναι σε πρώτο πλάνο.

Απουσίες για τους φιλοξενούμενους με τους Κορκμάζ, Χουρμάσι και Κουμπούλοφ να μη βρίσκονται στη διάθεση του προπονητή τους.

Sehic- Acka, Gor, Auremir, Schwechlen- Scuk, Sunu, Bassan, Kone, Antalyali- Munsy