Φράιμπουργκ

Η μεσοεπιθετική της γραμμή δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην πολυπρόσωπη και καλά στημένη άμυνα της Αρμίνια στο Μπίλεφελντ, η μοίρα της έπαιξε κακό παιχνίδι στο αυτογκόλ του 68ου λεπτού και κάπως έτσι ηττήθηκε με σκορ 1-0. Τέταρτη ήττα σε πέντε παιχνίδια για την ομάδα του Στράιχ που δε δείχνει να ''ψήνεται'' για να καταλάβει την έκτη θέση του τελικού πίνακα και να αγωνιστεί στο Κόνφερενς Λιγκ του χρόνου, άλλωστε έχει πετύχει προ πολλού τον στόχο της σαιζόν που δεν ήταν άλλος από τη γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής. 6-4-4 με 9/14 over ο απολογισμός στο Μέλανα Δρυμό.

Αμφίβολος είναι ο πολύτιμος μεσοεπιθετικός Γκρίφο.

Σάλκε

Η δουλειά του προπονητή Γραμμόζη έβγαλε επιτέλους καρπούς αφού η Σάλκε έφτασε στην πρώτη της νίκη (1-0 την Άουγκσμπουργκ στο Γκεζελκίρχεν) με εκείνο στο τιμόνι χάρη σε ένα αυτογκόλ που σημειώθηκε μόλις στο τέταρτο λεπτό. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για τους Βασιλικούς Μπλε που την επόμενη σαιζόν θα αγωνιστούν στην Τσβάιτε, το ζητούμενο είναι να παρουσιάσουν μία αξιοπρεπή εικόνα στις τελευταίες αγωνιστικές ώστε να διασκεδάσουν κάπως τις εντυπώσεις για τον πικρό υποβιβασμό. Η Σάλκε δεν έχει πάρει ούτε ένα διπλό φέτος (0-4-9 με 11/13 over).