Φούλαμ

Το πάλεψε μέχρι τέλους στην έδρα της Γουέστ Χαμ η Φούλαμ, σε ένα από τα μικρά ντέρμπι του Λονδίνου, ωστόσο δεν μπόρεσε να κερδίσει κάτι επιστρέφοντας στις ήττες, αυτή την φορά με 1-0. Το σκορ στην αναμέτρηση καθόρισε με σουτ ο Σούτσεκ στο 91ο λεπτό ενώ ο Λούκμαν έχασε «χρυσή» ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 98ο λεπτό όπου και πραγματοποίησε μία τραγική εκτέλεση πέναλτι με τον Φαμπιάνσκι να μπλοκάρει εύκολα και τον διαιτητή να σφυρίζει την λήξη του παιχνιδιού. Εκτός ζώνης υποβιβασμού συνεχίζει να βρίσκεται η ομάδα του Πάρκερ και πιο συγκεκριμένα στην 17η θέση με ρεκόρ 7-15 και μόλις 4 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν οι σημαντικοί Τετέ (μπακ), Καμαρά (επιθετικός), Κονγκολό (αμυντικός) και Ονομά (μέσος) ενώ αμφίβολος είναι ο ημιβασικός Λεμινά (μέσος).

Έβερτον

Αν και έκανε φανταστική αρχή, δεν είναι ανάλογη η συνέχεια για την Έβερτον που πλέον μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα με την τελευταία να είναι με 3-1, εντός έδρας απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Προηγήθηκε με όμορφο συρτό σουτ του Μπερνάντ στο 19ο λεπτό ωστόσο οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε ανατροπή του σκηνικού με τον Φερνάντες πριν ακόμα την λήξη του ημιχρόνου. Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος για την ομάδα του Αντσελότι που πλέον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-14 και 13 βαθμούς.

Επιστρέφει στην αποστολή ο Ριτσάρλισον (μέσος), είναι έτοιμος και ο Άλαν (μέσος) ο οποίος είχε μικρό πρόβλημα με τραυματισμό τις προηγούμενες μέρες, σταθερά εκτός βρίσκονται οι Γκπαμπίν (μέσος) και Ντελφ (μέσος) ενώ θα απουσιάσει και ο σημαντικός Κόουλμαν (μπακ).