Φορτούνα Ντίσελντορφ

Έπαιξε με τσαμπουκά στη Λειψία και παρότι βρέθηκε πολύ κοντά στην ήττα με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης από τους Σκρίμπσκι και Χόφμαν κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό (2-2) που ελάχιστοι υπολόγιζαν να προσθέσει στο σακούλι της. Οι κόκκινοι πέρασαν στο +1 από τη Βέρντερ παίρνοντας προβάδισμα στη μάχη για τη 16η θέση ώστε να διεκδικήσουν την παραμονή τους στη διαδικασία των μπαράζ, όμως παράλληλα διατηρούν και κάποιες ελπίδες να φτάσουν στη 15η και να σωθούν μια και καλή. Αναγκαία συνθήκη όμως είναι αρχικά η νίκη σήμερα επί της Άουγκσμπουργ.

Πρακτικά πλήρης η Φορτούνα.

Bet Info - Φορτούνα Ντίσελντορφ

8 ισοπαλίες στις 13 τελευταίες αγωνιστικές.

Άουγκσμπουργκ

Δεν κλείστηκε κατά τη φιλοξενία της Χοφενχάιμ στη Βαυαρία και το πλήρωσε, ειδικά στις δύο αβλεψίες της άμυνας της μέσα σε τρία λεπτά (59'-62') όπου δέχτηκε ισάριθμα τέρματα. Λίγο αργότερα βέβαια η Άουγκσμπουργκ μείωσε με τον Βάργκας αλλά τίποτα παραπάνω, αφού δέχτηκε κι άλλο γκολ γνωρίζοντας την πρώτη ήττα (1-3) μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον προπονητή Χέρλιχ. Οι Βαυαροί μπορεί να απέχουν 6 βαθμούς από την Φορτούνα και τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο η διαφορά των 11 τερμάτων δείχνει απίθανο να καλυφθεί σε δύο αγωνιστικές κι έτσι θεωρούνται πρακτικά ασφαλείς.