Φιορεντίνα

Η μάλλον υπερβολική αποβολή του τερματοφύλακα Ντραγκόφσκι μόλις στο 17ο λεπτό του ντέρμπυ με τη Ρόμα στο Ολίμπικο της έκοψε τα πόδια, έστω κι αν στην επανάληψη έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές και οι γηπεδούχοι. Πρόσκαιρη αποδείχτηκε μία ισοφάριση του Μιλένκοβιτς στα μέσα της επανάληψης καθώς οι βιόλα υστέρησαν σε ταχύτητα και προσωπικές μονομαχίες με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα (3-1) από μία ομάδα με καλύτερες μονάδες. Πολύ καλή κίνηση η προσθήκη του εξτρέμ Τορέιρα από την Άρσεναλ (είχε διαπρέψει στο καμπιονάτο με τη φανέλα της Σαμπντόρια, ερωτηματικό εάν θα πωληθεί τελικά ο Βλάχοβιτς.

Τιμωρημένος ο Ντραγκόφσκι (Τ), τραυματίας ο Αμραμπάτ (Μ).

Τορίνο

Με το καλημέρα βρέθηκε πίσω στο σκορ στην απαιτητική πρεμιέρα με την Αταλάντα στο Ολυμπιακό Στάδιο, γρήγορα όμως ισορρόπησε το παιχνίδι και δημιούργησε τις προυποθέσεις για να ισοφαρίσει (με τυχερό τρόπο) από σουτ του Αντρέα Μπελότι, όμως μία έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στο φινάλε οδήγησε στην ήττα (1-2). Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα αυτό οι γκρανάτα έδειξαν κυρίως καλά στοιχεία στο πρώτο αυτό παιχνίδι τους, αναζητούν όμως ενίσχυση στην ανασταλτική τους λειτουργία προκειμένου να την κάνουν περισσότερο σφιχτή δείχνοντας ενδιαφέρον για τους Μανωλά (Νάπολι) και Σεμέδο (Ολυμπιακός).