Φιορεντίνα

Έπαιξε καλά στο Ολίμπικο, όμως έχασε στις λεπτομέρειες (2-1) από την πιο αποτελεσματική Λάτσιο. Ο Φρανκ Ριμπερί με ένα υπέροχο γκολ έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ νωρίς, ωστόσο οι βιόλα δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που είχαν για να αυξήσουν το προβάδισμα τους και αντίθετα είδαν την ανατροπή στο τέλος του β' μέρους. Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την ομάδα του Μπέπε Ιακίνι που έχει βελτιωθεί αγωνιστικά αλλά αυτό δεν αποτυπώνεται στο βαθμολογικό πίνακα όπου παραμένει χαμηλά (στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη). Μόλις τρεις νίκες φέτος στο στάδιο Αρτέμιο Φράνκι (3-6-5 με 9/14 under).

Tιμωρημένοι οι Κάσερες (Α) και Βλάοβιτς (Ε).

Bet Info - Φιορεντίνα

5 γκολ/γκολ στις 6 τελευταίες αγωνιστικές.

Σασουόλο

Μας έχει συνηθίσει να φέρνει ''τρελά'' σκορ και μόνο ως τέτοιο μπορεί να χαρακτηριστεί το εντός έδρας 3-3 με την Ελλάς Βερόνα που ήρθε να ακολουθήσει το 3-3 στο Μιλάνο κόντρα στην Ίντερ. Οι νεροβέρντι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1 και 1-3 αλλά βρήκαν τις κατάλληλες απαντήσεις με τα γκολ των Μπογκά (2) και Ροζέριο, το τελευταίο μάλιστα ήρθε στο 96ο λεπτό της αναμέτρησης. Σημαντικό ρόλο στο ελεύθερο παιχνίδι της Σασσουόλο παίζει το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποιος ξεκάθαρος αγωνιστικός στόχος στις εναπομείνασες αγωνιστικές, 3-5-6 με 9/14 over μακριά από το Ρέτζιο Εμίλια.

Εκτός οι βασικοί αμυντικοί Τόλιαν, Ρομάνια, Μαρλόν.