Φιορεντίνα

Όλα έδειχναν πως θα υποχρεωθεί σε ακόμα μία ήττα στη σειρά κατά τη φιλοξενία της Ίντερ στο Αρτέμιο Φράνκι καθώς από νωρίς ο πρώην ποδοσφαιριστής της Μπόρχα Βαλέρο είχε σκοράρει και στη συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πολύ περισσότερο προς το 0-2, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Βλάχοβιτς με ωραία προσπάθεια χάρισε το βαθμό (1-1) στη Φιορεντίνα. Ξέσπασμα από τον προπονητή και τον κόσμο στο γκολ, υπάρχει η ελπίδα να αποτελεί το πρώτο βήμα για επιστροφή σε ένα θετικό σερί που θα φέρει ψηλότερα στην κατάταξη τους βιόλα. Μέτριες οι εντός έδρας επιδόσεις μέχρι σήμερα πάντως (2-3-3 με 5/8 under).

Tραυματίας ο επιθετικός Ριμπερί.

Bet Info - Φιορεντίνα

Δέχεται γκολ εδώ και 9 συνεχόμενα παιχνίδια.

Ρόμα

Δυσκολεύτηκε κατά τη φιλοξενία της ουραγού ΣΠΑΛ στο Oλίμπικο καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, όμως από εκεί και πέρα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης με αποφασιστικότητα κι έφτασε στην ανατροπή (3-1) με πρωταγωνιστές τους Περότι και Μκιταριάν. Μάλιστα, σε συνδυασμό με την ήττα της Κάλιαρι οι τζιαλορόσι έμειναν μόνοι στην προνομιούχο τέταρτη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ ενώ έμαθαν τη Δευτέρα την αντίπαλο τους στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ που είναι η βελγική Γάνδη. Μόλις μία ήττα μακριά από την Αιώνια Πόλη έχει υποστεί η Ρόμα (4-3-1 με 5/8 under).

Δεν παίζουν οι Τζαμπακόστα (Α) και Κριστάντε (Μ).

Bet Info - Ρόμα

Με ντέρμπυ ανοίγει η αυλαία της τελευταίας αγωνιστικής του καμπιονάτο για το 2019 και στην Φλωρεντία διακρίνεται μία ισορροπία. Δεν αναμένω πολλά ρίσκα από τους δύο προπονητές και θεωρώ πως η ισοπαλία (3.65 stoiximan) εμφανίζει καλές πιθανότητες επιβεβαίωσης αφού η Φιορεντίνα θα πάει με σχετική ηρεμία στην διακοπή και η Ρόμα θα μείνει σίγουρα στην τετράδα.