Φινλανδία

Άτυχη...

Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί στην δεύτερη αγωνιστική «στροφή» των ομίλων του Γιούρο η εθνική ομάδα της Φινλανδίας, η οποία και «γνώρισε» την πρώτη ήττα της στην διοργάνωση.

Πιο συγκεκριμένα, με την χρήση του VAR δεν προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 5', στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκε εκείνη το γκολ και χωρίς να καταφέρει να απαντήσει αρκέστηκε στην ήττα με 1-0.

Μία ήττα η οποία την έστειλε στην τρίτη θέση του ομίλου και σε ισοβαθμία με την δεύτερη Ρωσία.

Πλήρης και έχοντας όλους τους παίκτες της σε ετοιμότητα θα αγωνιστεί απόψε η ομάδα της Φινλανδίας.

(3-5-2): Χραντέτσκι – Ο' Σόνεσι, Αρατζούρι, Τοϊβιο – Ούρονεν, Καμάρα, Σπαρβ, Κάουκο, Ραϊτάλα – Πούκι, Φορς.

Bet Info - Φινλανδία

Η ήττα από την Ρωσία την περασμένη Τετάρτη (16/6) ήταν και το τρίτο συνεχόμενο «0-1 γκολ» για το σύνολο του Μάρκου Κανέρβα.

Βέλγιο

Κέβιν Ντε Μπρούιν...

Αυτό το όνομα λοιπόν «κολλάει» για να περιγράψει κανείς την νίκη του Βελγίου στην δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του φετινού Γιούρο.

Οι Βέλγοι αντιμετώπισαν την Δανία στην Κοπεγχάγη κι αν και βρέθηκαν μόλις στο 2' πίσω με 1-0, στο δεύτερο ημίχρονο ο Βέλγος μέσος της Μάντσεστερ Σίτι πήρε από το... χέρι την εθνική του ομάδα και με ασίστ στον Τ. Αζάρ στο 55' ισοφάρισε σε 1-1 και με δικό του γκολ στο 70' πέτυχε την ανατροπή και το 2-1.

Με την νίκη αυτή, το σύνολο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έμεινε πρώτο με έξι βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με μόλις έναν απόντα θα παραταχθεί απόψε το σύνολο του Βελγίου, εφόσον λόγω μικροτραυματισμού δεν υπολογίζεται ο Τ. Αζάρ (Μ).

(3-4-3): Κουρτουά – Αλντερβάιρελντ, Ντεναγιέρ, Βερτόνγκεν – Μενιέ, Ντε Μπρούιν, Βίτσελ, Καράσκο – Μέρτενς, Αζάρ, Λουκάκου.

Bet Info - Βέλγιο

Στις 11 σερί αναμετρήσεις δίχως ήττα επέκτεινε το αήττητο της η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ μετά την νίκη επί της Δανίας, «μετρώντας» πλέον εννέα νίκες και δύο ισοπαλίες.