Φενέρμπαχτσε

Η Φενερμπαχτσέ βρίσκεται σε διαρκή άνοδο, κάτι που απέδειξε και στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Μπασακσεχίρ. Δεχόμενη γκολ στα τελευταία λεπτά ηττήθηκε, παρουσιάζοντας ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο εξαιρετική εικόνα. Οι εντός έδρας νίκες της δίνουν ψυχολογία για τη συνέχεια, αν και φαίνεται πως πολύ δύσκολα μπορεί να κινδυνέψει για υποβιβασμό αν και η διαφορά της με την επικίνδυνη ζώνη βρίσκεται μόλις στον ένα βαθμό. Ο Σολντάδο δίνει πολλές λύσεις επιθετικά ,με τον τεχνικό Γιανάλ σε κάθε ευκαιρία να δηλώνει την ικανοποίηση του για τη παρουσιά των "καναρινιών".

Σίβασπορ

Σημαντική νίκη για τη Σίβασπορ κόντρα στη Μαλάτιασπορ, με το καθαρό 2-0 να δείχνει εξολοκλήρου το πως κύλησε η αναμέτρηση. Σημαντικό τρίποντο, που ήρθε μετά από τρεις σερί ήττες με κάτω του μετρίου εμφανίσεις. Άτυπα μπορεί να μιλάει για ευρωπαικές προοπτικές αν και το καλό της κομμάτι έγινε στο πρώτο γύρο. Το σημαντικό είναι να εξασφαλίσει το συντομότερο τη παραμονή και να φτάσει προς το τέλος του πρωταθλήματος δίχως βαθμολογική πίεση. Σημαντικό εκτός έδρας τεστ, κόντρα σε έναν αντίπαλο που αναμένεται να τη πιέσει αρκετά.