Φαρένσε

Αποκλεισμό από την συνέχεια του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ δέχθηκε η Φαρένσε, με 2-0 από την Εστρέλα που είναι ομάδα 3ης κατηγορίας. Στα του πρωταθλήματος, αμύνθηκε σωστά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης δίχως ωστόσο να καταφέρει να κερδίσει κάτι εν τέλει, δεχόμενη την ήττα με 1-0 από την Μπράγκα, εκτός έδρας. Το γκολ που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα επιτεύχθηκε στο 87ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν και ακυρωθέν τέρμα στο πρώτο μέρος, σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Βιειρά με ρεκόρ 9-13 και 5 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Νούνο (μέσος) και Μάντσα (αμυντικός).

Μαρίτιμο

Αν και προηγήθηκε στο 14ο λεπτό, δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση και έτσι η Μαρίτιμο δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπενφίκα. Άνοιξε το σκορ με τον Πίνο ενώ στην συνέχεια έκανε το λάθος να δώσει χώρο στον αντίπαλο, «πληρώνοντας» το με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Πλέον η ομάδα του Βίντιγκαλ βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 9-13 και μόλις εφτά βαθμούς σε οχτώ αγωνιστικές. «Αγνοεί» την νίκη τα τελευταία έξι παιχνίδια.

Εκτός οι σημαντικοί Κόστα (μέσος) και Ζαιναντίνε (αμυντικός).