Φαμαλικάο

Σε καθόλου καλή αγωνιστική κατάσταση δεν βρίσκεται η Φαμαλικάο η οποία έμεινε για ακόμα μία αγωνιστική μακριά από τις νίκες καθώς αυτή την φορά ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Χωρίς πολλές φάσεις κύλησε το πρώτο μέρος ενώ στο δεύτερο ημίχρονο λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο τέλος του αγώνα με τον Τόνι Μαρτίζεν ωστόσο να είναι άστοχος από τα έντεκα βήματα. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχει πλέον «κατρακυλήσει» η ομάδα του Σούσα με ρεκόρ 35-39 και 33 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί και τιμωρημένοι Άντερσον Σίλβα (μέσος) και Πάτρικ (μέσος), αμφίβολος ο σημαντικός Πίντο (επιθετικός).

Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Ήττα στη παράταση και αποκλεισμό από την συνέχεια του Europa League δέχθηκε η Σπόρτινγκ, με 4-1 στην έδρα της Μπασακσεχίρ και ενώ το πρώτο ματς στην Πορτογαλία είχε λήξει με 3-1 υπέρ των Πορτογάλων. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Σίλας νίκησε εύκολα με 2-0, εντός έδρας την Μποαβίστα χάρις στα γκολ των Σποράρ και Πλάτα στο 13ο και 42ο λεπτό αντίστοιχα και πλέον βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-23 και 39 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο τιμωρημένος Βέντελ (μέσος) καθώς και οι σημαντικοί Φελίπε (μέσος) και Μαθιού (αμυντικός).