Φαμαλικάο

Άλλη μία απίστευτη εμφάνιση από την Φαμαλικάο, άλλη μία νίκη αυτή την φορά στην έδρα της Άβες με 3-2. Η ομάδα του Σούσα προηγήθηκε στο 14ο λεπτό αλλά στην συνέχεια έμεινε με δέκα παίκτες δεχόμενη μάλιστα τρία λεπτά αργότερα την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, δεν το έβαλε κάτω, στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και κατάφερε να «δραπετεύσει» με το διπλό χάρις στα γκολ των Μάρτινς και Άντερσον στο 58ο και 86ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον οι γηπεδούχοι απολαμβάνουν την «μοναξιά» της 1ης θέσης με ρεκόρ 7-3 και 10 βαθμούς.

Εκτός ο τιμωρημένος και βασικός Λιόν (μέσος).

Πάκος Φερέιρα

Άδικη ήττα με 1-0 δέχθηκε η Πάκος Φερέιρα, εντός έδρας από την ποιοτική Μαρίτιμο. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση, έχασαν σωρεία ευκαιριών και τελικά δέχθηκαν το γκολ στο 56ο λεπτό χωρίς να μπορέσουν να βρουν απάντηση. Πλέον η ομάδα του Ρότσα βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-8 και 1 βαθμό, άμα συνεχίσει ανάλογες εμφανίσεις πολύ δύσκολα θα γλυτώσει τον υποβιβασμό στο τέλος της χρονιάς.