Εξέλσιορ

Σαν να μην πήγε ποτέ στο «Ντε Κάιπ» η Εξέλσιορ και γνώρισε βαριά ήττα από την Φέγενορντ με 5-0. Από το πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 3-0 η ομάδα από το Ρότερνταμ και όλα στην αναμέτρηση είχαν τελειώσει από νωρίς για να δεχθεί ακόμη δύο τέρματα στην επανάληψη. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα στην τελευταία τετράδα αγώνων για το πρωτάθλημα, με την όγδοη θέση να απομακρύνεται ολοένα και περισσότερο. Βέβαια ο μεγάλος στόχος της παραμονής επετεύχθη εδώ και καιρό, οπότε ότι και να έρθει από εδώ και στο εξής για την Εξέλσιορ θα είναι καλοδεχούμενο.

Δύο τα προβλήματα απουσιών για την Εξέλσιορ, καθώς τραυματίες είναι ο τερματοφύλακας Ντάμεν και ο επιθετικός Ελ Αζουζί.

Πιθανή ενδεκάδα Εξέλσιορ (4-2-3-1): Ζβάρτεντ - Φόρτες, Φάες, Ματέι, Καραμί - Χασπολάτ, Φάικ - Μπρούινς, Μεσαούντ, Γκαρσία - Ντούινεν

Bet Info - Εξέλσιορ

Από 5/6 Goal/Goal προέρχεται η Εξέλσιορ στους αγώνες πρωταθλήματος.

Βίλεμ

Μια και καλή ξεμπέρδεψε η Βίλεμ με σενάρια και περιπέτειες ενόψει των τελευταίων αγωνιστικών, μετά την πολύ μεγάλη νίκη επί της Ουτρέχτης με 3-2. Ακόμη ένα τέρμα από τον φορμαρισμένο Έλληνα Τσιμίκα, ο οποίος οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του, με εξαιρετικές εμφανίσεις. Οι εφτά βαθμοί της Βίλεμ στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές την έφεραν μακριά από την ζώνη των μπαράζ και μόνο με θαύμα θα μπορούσε να μπλέξει. Το κυριότερο είναι ότι πείθει με τις εμφανίσεις της και αναλόγως θέλει να συνεχίσει μέχρι το τέλος της σεζόν.

Αρκετές απουσίες στην Βίλεμ, αλλά οι περισσότερες είναι μακροχρόνιες. Νοκ άουτ λοιπόν οι στόπερ Πέτερς, Μάισνερ, ο μέσος Ένοχ, ο αριστερός εξτρέμ Αζαουί και ο φορ Βελικόνια.

Πιθανή ενδεκάδα Βίλεμ (4-3-1-2): Μπράντερχορστ - Λιούις, Λάτσμαν, Χέερκενς, Τσιμίκας - Χαγέ, Τσιριβέγια, Ριένστρα - Χανκουρί - Ογκμπέτσε, Σολ