Έβερτον

Τεράστια νίκη στην έδρα της Λίβερπουλ μετά από πάρα πολλά χρόνια, στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ κατάφερε να πάρει η Έβερτον με 2-0. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Ριτσάρλισον ενώ από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Αντσελότι έδωσε χώρο στον αντίπαλο με στόχο να φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση όταν πάρει την κατοχή. Αυτό το σύστημα λειτούργησε καθώς στο 83ο λεπτό, τα «ζαχαρωτά» κέρδισαν πέναλτι το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ ο Σίγκουρντσον. Πλέον, η «αρμάδα» του Ιταλού τεχνικού βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-33 και 40 βαθμούς.

Εκτός ο βασικός Μίνα (αμυντικός) και ο μακροχρόνια απών Γκμαμπίν (μέσος).

Σαουθάμπτον

Πραγματοποίησε κακή εμφάνιση η Σαουθάμπτον, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στην έδρα της Λιντς με 3-0. Για ακόμα μία αγωνιστική, οι φιλοξενούμενοι είχαν να διαχειριστούν πολλά προβλήματα τραυματισμών. Κατάφεραν να ελέγξουν το ματς στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Λιντς βρήκαν πολλούς ελεύθερους χώρους καταφέρνοντας να πετύχουν τρία γκολ κόντρα στον αβοήθητο ΜακΚάρθι. Πλέον, η ομάδα του Χάσενχατλ βρίσκεται στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-43, έχοντας 30 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Γουόλκοτ (επιθετικός), Γουόκερ Πίτερς (μπακ), Ρομέου (μέσος), Ντιαλό (μέσος) καθώς και οι αναπληρωματικοί Ομπαφέμι (επιθετικός) και Σμόλμποουν (αμυντικός).