Έβερτον

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Έβερτον, στη πολύ μεγάλη αναμέτρηση απέναντι στην Λέστερ. Οι παίκτες του Αντσελότι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ροντρίγκεζ στο 30ο λεπτό ωστόσο ένας λάθος υπολογισμός του Πίκφορντ έφερε σε θέση τον αντίπαλο έτσι ώστε να φτάσει στην ισοφάριση. Τα «ζαχαρωτά» λίγο έλειψε να πάρουν και τους τρεις βαθμούς στα τελευταία λεπτά του αγώνα χάνοντας παρόλα αυτά πολλές και σημαντικές ευκαιρίες. Πλέον, η Έβερτον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-22, έχοντας 33 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Ντουκουρέ (μέσος), συνεχίζουν εκτός οι Ντελφ (μέσος), Νκουνκού (μέσος), Άλαν (μέσος) και Γκμπαμίν (μέσος).

Νιούκαστλ

Άλλη μία ήττα για την Νιουκάστλ, αυτή την φορά με 2-1 εντός έδρας κόντρα στη Λιντς. Αν και οι γηπεδούχοι παρουσίασαν βελτιωμένοι εικόνα σε σχέση με τις προηγούμενες αγωνιστικές, «προδόθηκαν» και πάλι από τα πολλά αμυντικά κενά που υπάρχουν. Σκόραρε με δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση ο Αλμιρόν στο 57ο λεπτό, η ομάδα του Μπρους πλέον βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-34, 19 βαθμούς και την θέση του Άγγλου τεχνικού να «τρίζει».

Επιστρέφουν οι σημαντικοί Σαρ (αμυντικός) και Γέντλιν (μπακ), εκτός συνεχίζουν οι Φερνάντεζ (αμυντικός), Ντάμετ (αμυντικός) και Κλαρκ (αμυντικός).