Έβερτον

Έκανε αισίως το 3/3 στο πρωτάθλημα η Έβερτον, νικώντας αυτή την φορά στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 2-1. Η ομάδα του Αντσελότι έπαιξε για ακόμα μία φορά ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο, καταφέρνοντας να προηγηθεί με τον Κάλβερτ Λιούν στο 10ο λεπτό. Αν και ισοφαρίστηκε, είχε την απάντηση με τον Ριτσάρλισον στο 40ο λεπτό με το δεύτερο μέρος να κυλά χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα αλλά ούτε και να απειλήσει. Στα του Carabao Cup, πήρε άνετη πρόκριση με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ, εντός έδρας με τον Κάλβερ Λιούν να κάνει χατ τρικ και τον Ριτσάρλισον να συμπληρώνει τον πίνακα των σκόρερς.

Εκτός παραμένουν οι μακροχρόνιοι βασικοί Ντελφ (μέσος) και Χόλγκειτ (μπακ) καθώς και οι αναπληρωματικοί Γκαμπίν (μέσος), Τοσούν (επιθετικός) και Μπρανθγουέιτ (μέσος).

Μπράιτον

Αδίκησε τον εαυτό της η Μπράιτον η οποία αισθάνεται αδικημένη από την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τον θεσμό του πρωταθλήματος. Προηγήθηκε με ψύχραιμη εκτέλεση πέναλτι του Μοπέ, δέχθηκε την ανατροπή, ωστόσο μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Μαρτς στο 95ο λεπτό. Στην συνέχεια και ενώ ο διαιτητής είχε σφυρίξει για την ολοκλήρωση του αγώνα, οδηγήθηκε στο VAR όπου είδε παράβαση και πέναλτι υπέρ της Γιουνάιτεντ, με τον Μπρούνο Φερνάντες να είναι εύστοχος στο 100ο λεπτό. Στα του Λιγκ Καπ, δέχθηκε τον αποκλεισμό, εντός έδρας, από την ίδια ομάδα, αυτή την φορά με ήττα 3-0, παίζοντας με πολλούς αναπληρωματικούς στην σύνθεση της.

Εκτός ο σημαντικός Πρόπερ (μέσος) και οι αναπληρωματικοί Γουόλτον (τερματοφύλακας), Ιζκιέρδο (επιθετικός) και Αντουάν (επιθετικός).