Έβερτον

Κακή εμφάνιση και ήττα με 2-0 δέχθηκε η Έβερτον, στην έδρα της Τσέλσι. Πιέστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης δίχως ποτέ να καταφέρει να γίνει απειλητική μπροστά από την εστία του αντιπάλου. Η ομάδα του Αντσελότι δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε μέρος με αποτέλεσμα πλέον να τελειώσει το αήττητο εκτός έδρας σερί που έτρεχαν τα «ζαχαρωτά» για εννιά διαδοχικά ματς. Πλέον, η «αρμάδα» του Ιταλού κόουτς βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 39-35 και 46 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι Ροντρίγκεζ (μέσος), Σίγκουρντσον (μέσος) και Όλσεν (τερματοφύλακας), σίγουρα εκτός οι Μίνα (αμυντικός), Ντελφ (μέσος), Ντουκουρέ (μέσος) και Γκμπαμπίν (μέσος). Επιστρέφει στην αποστολή ο Κόουλμαν (μπακ).

Μπέρνλι

Πολύ σημαντικό βαθμό κατάφερε να πάρει η Μπέρνλι, εντός έδρας κόντρα στην Άρσεναλ με 1-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με το Ομπαμεγιάνγκ ωστόσο χωρίς να απειλεί ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση έπειτα από ολέθριο λάθος του Τσάκα που κυριολεκτικά έστειλε την μπάλα πάνω στο Γούντ όπου και σκόραρε στο 39ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Ντάις θα μπορούσαμε να πούμε πως ευνοήθηκε και από την διαιτησία αλλά και από το δοκάρι στη τελευταία φάση της αναμέτρησης. Σταθερά στη 15η θέση η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς με ρεκόρ 20-36 και 30 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Κορκ (μέσος) και Τέιλορ (αμυντικός), σίγουρα εκτός ο Μπαρνς (επιθετικός).