Έβερτον

Δεν έδειξα καλό αγωνιστικό πρόσωπο η Έβερτον η οποία δέχθηκε ήττα με 2-0, εντός έδρας απέναντι στη Φούλαμ. Απείλησε για πρώτη φορά με ένα σουτ του Κόουλμαν στο 32ο λεπτό το οποίο κατέληξε στο δοκάρι. Δέχθηκε δύο τέρματα μέχρι το 65ο λεπτό ενώ από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα δεν έδειξε καμία διάθεση για να απειλήσει. Πλέον, η ομάδα του Αντσελότι βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-30 και 37 βαθμούς.

Αμφίβολος ο σταρ Κάλβερτ Λιούν (επιθετικός), εκτός ο Γκμαμπίν (μέσος). Τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή των Πίκφορντ (τερματοφύλακας) και Ροντρίγκεζ (μέσος).

Μάντσεστερ Σίτι

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι απέναντι στη Τότεναμ αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία πήρε τους τρεις βαθμούς, εντός έδρας με 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Ρόντρι ενώ και πάλι ο Γκουντογκάν σκόραρε για ακόμα μία αναμέτρηση, αυτή την φορά δύο γκολ στο 50ο και 66ο λεπτό. Άλλη μία καλή εμφάνιση για την ομάδα του Πεπ, οι «πολίτες» βρίσκονται σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 46-14 και 53 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Γκουντογκάν (μέσος) και Φερναντίνιο (μέσος). Σίγουρα εκτός οι Ακέ (αμυντικός) και Ντε Μπρούινε (μέσος).