Έβερτον

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Έβερτον, αυτή την φορά με 2-1 στην έδρα της Νιουκάστλ. Με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα λόγω απουσιών, η ομάδα του Αντσελότι εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων στην αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφερε ουσιαστικά ήταν να διαμορφώσει το τελικό σκορ με γκολ του  Κάλβερτ-Λιούιν στο 91ο λεπτό. Προχώρησε σε πολλές αποκρούσεις ο Όλσεν που χρησιμοποιήθηκε αντί του Πίκφορντ, πλέον τα «ζαχαρωτά» βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-11 και 13 βαθμούς.

Επιστρέφουν στην αγωνιστική δράση οι Χάμες (μέσος), Ντιν (μπακ), Χόλγκειτ (μπακ) και Γκόμεζ (μέσος), συνεχίζουν εκτός οι σημαντικοί Ριτσάρλισον (επιθετικός), Ντελφ (μέσος) καθώς και οι αναπληρωματικοί Γκαμπίν (μέσος) και Γκόντφρι (αμυντικός).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Δεν μπόρεσε ποτέ να κάνει το παιχνίδι της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο ντέρμπι απέναντι στην Άρσεναλ με αποτέλεσμα να δεχθεί εντός έδρας ήττα με 1-0. Λίγα πράγματα από την επιθετική γραμμή των «κόκκινων διαβόλων», ο Πογκμπά υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ ο Ομπαμεγιάνγκ στο 69ο λεπτό. Στα του Champions League, η ομάδα του Σόλσκιερ έκανε παιδικά λάθη στην άμυνα και το «πλήρωσε» με ήττα 2-1 στην έδρα της Μπασάκσεχιρ. Αν και η εικόνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν απογοητευτική τα δύο τελευταία παιχνίδια, η διοίκηση συνεχίζει να στηρίζει τον Σόλσκιερ.

Τζόουνς (αμυντικός) και Μπαιγί (αμυντικός) συνεχίζουν εκτός, επέστρεψαν στις προπονήσει οι Τέγες (μπακ), Λίνγκαρντ (μέσος) και Λίντελοφ (αμυντικός).