Έβερτον

Επιτέλους νίκη μετά από πολλές αγωνιστικές για την Έβερτον, με 3-2 στην έδρα της αδύναμης Φούλαμ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην αναμέτρηση με το «μαχαίρι στα δόντια» και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Κάλβερτ Λιούιν. Η ισοφάριση ήρθε δεκατέσσερα λεπτά αργότερα με τον ίδιο παίκτη ωστόσο να δίνει ξανά το προβάδισμα στα «ζαχαρωτά» και τον Ντουκουρέ να σκοράρει επίσης πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Αντσελότι έριξε τον ρυθμό, δέχθηκε γκολ, κατάφερε ωστόσο να φύγει με τους τρεις βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-16 και 16 βαθμούς.

Σοβαρός τραυματισμός στην προπόνηση για τον βασικό Ντιν (μπακ) που αναμένεται να λείψει για μεγάλο χρονικό διάστημα, εκτός και ο άλλος βασικός Κόουλμαν (μπακ) καθώς και ο αναπληρωματικός Γκμαμπίν (μέσος).

Λίντς

Παρότι ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση, η Λιντς δεν κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε καθώς έμεινε στο 0-0 ενάντια στην Άρσεναλ, εντός έδρας. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, έπαιξε για κάτι παραπάνω από σαράντα λεπτά με αριθμητικό πλεονέκτημα στον αγώνα, είχε πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια στο δεύτερο μέρος. Πλέον η Λιντς βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-17 και 11 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι σημαντικοί Σάκλετον (μέσος), Ερνάντεζ (μέσος), Γιορέντε (αμυντικός), Φόρσοου (μέσος) και Μπεράρντι (αμυντικός).