Έβερτον

Εύκολη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup κατάφερε να πάρει η Έβερτον που νίκησε εντός έδρας με 3-0 την Σέφιλντ Γουένζντει χάρις στα γκολ των Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον και Μίνα. Στα του πρωταθλήματος, στην τελευταία -χρονικά0 αναμέτρηση πριν 14 ημέρες νίκησαν με 2-1 στην έδρα της Γουλβς παίρνοντας μία επαγγελματική νίκη. Σκόραραν οι Ιγουόμπι και Κιν, πλέον η ομάδα του Αντσελότι βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-21, έχοντας 32 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Άλαν (μέσος), Γκμαμπίν (μέσος) και Ντελφ (μέσος).

Λέστερ

Κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο μέρος και να πάρει μία δύσκολη πρόκριση στους «8» του FA Cup η Λέστερ, με 3-1 στην έδρα της Μπρέντφορντ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρότζερς έπαιξε όσο έπρεπε για ένα ημίχρονο νικώντας με 2-0, εντός έδρας την Τσέλσι, Σκόραρε δύο τέρματα στο πρώτο μέρος με τους Ντιντί και Μάντισον στο 6ο και 41ο λεπτό, στο δεύτερο έκανε διαχείριση του σκορ φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση. Στην 3η θέση βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ρότζερς με ρεκόρ 35-21 και έχοντας 38 βαθμούς.

Μεγάλο πλήγμα η απουσία του Βάρντι (επιθετικός), εκτός επίσης και οι ημιβασικοί Πράετ (μέσος) και Μόργκαν (αμυντικός).