Έβερτον

Πολύ σημαντική ισοπαλία απέσπασε η Έβερτον στην έδρα της Τσέλσι με 0-0. Οι φιλοξενούμενοι αμυντικά ήταν εξαιρετικοί, δέχθηκαν λίγες φάσεις από τους γηπεδούχους και έτσι με MVP τον φοβερό Μινά και με τον τερματοφύλακα Πίκφορντ να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις όπου χρειάστηκε  πήραν τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σε μία ομάδα που θα παλέψει μέχρι το τέλος για τον πολυπόθητο τίτλο της Πρέμιερ Λιγκ. Στην 9η θέση της βαθμολογίας πλέον η ομάδα του Μάρκο Σίλβα με ρεκόρ 19-15 και 19 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζει ο Κόουλμαν (επιθετικός), αμφίβολος ο σημαντικός Σίγκουρντσον (μέσος) ο οποίος χτύπησε πριν την διακοπή του Nations League στο γόνατο.

Κάρντιφ

Εξαιρετική εμφάνιση και ανατροπή για την Κάρντιφ, εντός έδρας απέναντι στην Μπράιτον με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό έπειτα από όμορφη κεφαλιά του Ντανκ για να ισοφαριστούν στο 28ο λεπτό με κεφαλιά του Πάτερσον. Στην συνέχεια τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους γηπεδούχους οι οποίοι είδαν τον Στέφενς της Μπράιτον να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα. Ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν το πολύτιμο γκολ στο 90ο λεπτό έπειτα από πολιορκία στην περιοχή της Μπράιτον και σουτ του στόπερ Μπάμπα. Παραμένει στις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό η ομάδα του Γουόρμοκ. Πιο συγκεκριμένα βρίσκεται στην 18η θέση με ρεκόρ 11-25 και 8 βαθμούς.