Έβερτον

«Με το δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον θεσμό του πρωταθλήματος η Έβερτον η οποία έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο καταφέρνοντας να νικήσει με 1-0 στην έδρα της Τότεναμ. Η ομάδα του Αντσελότι έκλεισε σωστά όλους τους χώρους μην δίνοντας την δυνατότητα στον αντίπαλο να απειλήσει. Ο Ριτσάρλισον ήταν μοιραίος καθώς έχασε σωρεία ευκαιριών, ωστόσο η λύση ήρθε από τον ποιοτικό Κάλβερτ Λιούιν όπου με δικό του γκολ στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα. Για τον θεσμό του EFL Cup, τα «ζαχαρωτά» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα και νίκησαν με 3-0, εντός έδρας την Σάλφροντ προχωρώντας στην επόμενη φάση του θεσμού.

Εκτός συνεχίζουν να βρίσκονται οι βασικοί Ντελφ (μέσος) και Χόλγκειτ (αμυντικός) ενώ στα «πιτς» παραμένουν και οι αναπληρωματικοί Μπρέθγουειτ (αμυντικός), Τοσούν (επιθετικός) και Γκμπαμίν (μέσος).

Γουεστ Μπρομ

Δεν ήταν ιδανικό το ξεκίνημα για την ομάδα του Μπίλιτς καθώς στην επιστροφή της στην Πρέμιερ Λιγκ δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Λέστερ. Αν και μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της τέμπο και «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο αφήνοντας πολλούς ελεύθερους χώρους στην άμυνα με τους Βάρντι και Καστάνιε να τους εκμεταλλεύονται σκοράροντας. Στον θεσμό του EFL Cup, προχώρησε και αυτή στον επόμενο γύρο έχοντας νικήσει εντός έδρας με 3-0 την αδύναμη Χάροουγκέιτ.

Εκτός ο βασικός Χεγκάζι (αμυντικός) καθώς και ο ημιβασικό Ζοχορέ (επιθετικός).