Έβερτον

Δεν κατάφερε να αγωνιστεί την Δευτέρα η Έβερτον καθώς ο αγώνας της κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι αναβλήθηκε λόγω τον πολλών κρουσμάτων Covid-19 στο «στρατόπεδο» της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα. Έτσι, η ομάδα του Αντσελότι είχε επιπλέον χρόνο για να προετοιμαστεί, πήρε σημαντικές «ανάσες» τις οποίες χρειάζονταν πολλοί παίκτες. Τα «ζαχαρωτά» τρέχουν σερί τεσσάρων συνεχόμενων νικών στο πρωτάθλημα, πλέον βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-19, έχοντας 29 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Ριτσάρλισον (μέσος), σίγουρα εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι σημαντικοί Ντελφ (μέσος), Ντιν (μπακ), Χάμες (μέσος), Άλαν (μέσος) καθώς και ο μακροχρόνιος Γκμαμπίν (μέσος).

Γουέστ Χαμ

Για ακόμα ένα ματς παρέμεινε χωρίς νίκη η Γουέστ Χαμ που αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Σαουθάμπτον. Ματς με λιγοστές φάσεις, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γίνουν λίγες φορές απειλητικοί στο πρώτο μέρος ενώ την μεγαλύτερη τους ευκαιρία την έχασαν στο 85ο λεπτό όταν ο Μπενράχμα από κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να νικήσει τον ΜακΚάρθι. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η «αρμάδα» του Μόγες με ρεκόρ 23-21 και 23 βαθμούς.

Πήρε λεπτά συμμετοχής στο προηγούμενο ματς ο βασικός Αντόνιο (επιθετικός). Σταθερά εκτός παραμένει ο σημαντικός Μαζουακού (μπακ).