Έβερτον

Αν και ξεκίνησε πολύ δυναμικά τη σεζόν, δεν κατάφερε να παρουσιάσει διάρκεια κι έτσι υποβαθμίστηκε στην κατάταξη άμεσα. Ηττήθηκε από την Γουέστ Χαμ (εντός, 3-1) και ακολούθησε η ήττα 2-0 (εκτός) από την Άρσεναλ στο προηγούμενο. Τυχερή που κατάφερε να χάσει μόνο με τόσο χαμηλό σκορ, καθώς το ματς ήταν για πολύ περισσότερα γκολ. Ο Μάρκο Σίλβα μπορεί να γνωρίζει πως βρισκόμαστε σε πρώιμο χρονικό σημείο, αλλά νιώθει ήδη την πίεση πάνω του. Δεν του… πήγαν και κάποιες επιλογές, είχε και το θέμα με τον Ριτσάρλισον (εξτρέμ) που ήταν τιμωρημένος στα 3 προηγούμενα ματς.

Επιστρέφει ο Ριτσάρλισον (εξτρέμ), κλασικά εκτός οι Κόλμαν (μπακ), Γιαγκέλκα (μέσος). Λογικά παίζει ο ΜακΚάρθι (μέσος).

Φούλαμ

Ανεβαίνει ολοένα αγωνιστικά. Στο προηγούμενο φιλοξένησε την Γουότφορντ για την Premier League. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 2’ (0-1), έπειτα δέχτηκε πολλές φάσεις που στάθηκε τυχερή και η ψαλίδα δεν άνοιξε. Στο β’ ημίχρονο ανέβασε στροφές, έχασε κάποιες ευκαιρίες και κατάφερε εντέλει να ισοφαρίσει με τον Μίτροβιτς στο 84’ (1-1). Στα 8-9 λεπτά που έμεναν μέχρι το φινάλε, πίεσε πολύ, είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Την Τρίτη (25/9) έκανε μεγάλο διπλό στην έδρα της Μίλγουολ (3-1) και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Carabao Cup. Ικανοποίηση για την δουλειά που πράττει ο τεχνικός Γιοκάνοβιτς.

Άπαντες παρόντες, δεν υπάρχουν νεότερα προβλήματα τραυματισμών. Ξεκουράστηκαν αρκετοί μεσοβδόμαδα, καθώς δεν πήραν χρόνο συμμετοχής.