Έβερτον

Τεράστια πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πανηγύρισε η Έβερτον, με 5-4 απέναντι στη Τότεναμ. Αν και βρέθηκε πίσω, κατάφερε να κάνει την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου και ο Μπερνάρντ έβαλε το νικητήριο γκολ στο 97ο λεπτό, με τον Αντσελότι να πίνει ατάραχος το τσάι του (!) Στα του πρωταθλήματος, τα «ζαχαρωτά» απέδρασαν με τον βαθμό της ισοπαλίας, από την έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-3. Κακό πρώτο μέρος, εξαιρετικό δεύτερο όπου και σκόραραν τρία γκολ, με το τελευταίο να έρχεται στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Κάλβερτ Λιούιν να βάζει την μπάλα στα δίχτυα. Πλέον, η «αρμάδα» του Ιταλού τεχνικού βρίσκεται στην 7η θέση με ρεκόρ 34-28 και 37 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Πίκφορντ (τερματοφύλακας), αμφίβολος ο Άλαν (μέσος) όπως και ο Κάλβερτ Λιούιν (επιθετικός) που αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα στο πόδι. Συνεχίζει σταθερά εκτός ο μακροχρόνια απών Γκαμπμίν (μέσος).

Φούλαμ

Έμεινε για ακόμα ένα ματς μακριά από τις νίκες η Φούλαμ που αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0, εντός έδρας κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Πραγματοποίησε την πρώτη της φάση με ένα σουτ του Λούκμαν στο 35ο λεπτό ενώ στο δεύτερο μέρος έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Από εκεί και έπειτα απειλήθηκε, συνέχισε να χάνει ευκαιρίες δίχως να καταφέρει να βρει το νικητήριο γκολ. Έτσι, η ομάδα του Πάρκερ έμεινε σταθερά εντός ζώνης υποβιβασμού και πιο συγκεκριμένα στη 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-31 και 15 μόλις βαθμούς σε 22 αγωνιστικές.

Σταθερά εκτός οι Κονγκολό (αμυντικός) και Τσέρνι (μέσος).