Έβερτον

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Έβερτον, με 1-0 στην έδρα της Άρσεναλ. Έδωσε την κατοχή στον αντίπαλο για να απειλήσει με μοναδικό σκοπό να φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση. Στάθηκε τυχερή η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι που σκόραρε στο 76ο λεπτό έπειτα από ολέθριο λάθος του Λένο. Τα «ζαχαρωτά» παραμένουν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-40 και 52 βαθμούς, έναν μακριά από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Εκτός παραμένουν οι βασικοί Ντουκουρέ (μέσος), Κέιν (αμυντικός) και ο αναπληρωματικός Γκμαμπίν (μέσος).

Αστον Βίλα

Έμεινε για τρίτο σερί ματς δίχως νίκη η Άστον Βίλα η οποία αναδείχθηκε αυτή τη φορά ισόπαλη με 2-2, εντός έδρας κόντρα στη Γουέστ Μπρομ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελ Γκάζι στο 9ο λεπτό ωστόσο δέχθηκαν την ανατροπή με δύο τέρματα στο 23ο και 47ο λεπτό. Το σκορ διαμορφώθηκε με τον Ντέιβις στο 92ο λεπτό χαρίζοντας τον βαθμό στην ομάδα του. Πλέον, η «αρμάδα» του Σμιθ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 46-37 και 45 βαθμούς.

Εκτός οι Σανσόν (μέσος), Γκρίλις (μέσος) και Τρεζεγκέ (μέσος).