Έβερτον

Θύμισε για ακόμα μία αγωνιστική την ομάδα των πρώτων αγωνιστικών η Έβερτον που κατάφερε να πάρει τεράστιο διπλό, στην έδρα της Λέστερ με 2-0. Προηγήθηκε με σουτ του Ριτσάρλισον στο πρώτο μέρος έπειτα από λάθος υπολογισμό του Σμάιχελ ενώ ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα σε μία φάση πολιορκίας στο 72ο λεπτό όπου και ο Χόλγκειτ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Δεν είχε πολλές φάσεις η αναμέτρηση, πήρε άριστα στην άμυνα η ομάδα του Αντσελότι που πλέον βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-18 και 23 βαθμούς.

Επιστρέφει ο σημαντικός Κόουλμαν (μπακ), 50-50 για τον βασικό Χάμες (μέσος), θα λείψουν για ακόμα έναν αγώνα οι σημαντικοί Ντιν (μπακ), Ντελφ (μέσος), Άλαν (μέσος) καθώς και ο μακροχρόνια απών Γκμαμπίν (μέσος).

Άρσεναλ

Σε «κρίση» φαίνεται ότι βρίσκεται η Άρσεναλ που για ακόμα έναν αγώνα δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τρίποντο, μένοντας στο 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Σαοθάμπτον. Βρέθηκε για ακόμα μία φορά πίσω στο σκορ καθώς «πληγώθηκε» από έναν παλιό της παίκτη, τον Γουόλκοτ. Στην συνέχεια πίεσε, βρήκε ευκαιρίες και εν τέλει το γκολ με όμορφο τελείωμα του Ομπαμεγιάνγκ. Παρόλα αυτά, για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, παίκτη της δέχεται κόκκινη κάρτα, αυτή την φορά με τον Γκάμπριελ. Έδωσε χώρο στον αντίπαλο, απειλήθηκε όμως λίγο έλειψε να πάρει την νίκη όταν η κεφαλιά του Χόλντινγκ στα τελευταία λεπτά σταμάτησε στο δοκάρι. Πλέον η ομάδα του Αρτέτα βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-16 και 14 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Τσάκα (μέσος), Γκάμπριελ (αμυντικός), Μαρτινέλι (μέσος) και Παρτέι (μέσος). Αντιμετώπισε πρόβλημα ο Μπεγερίν (μπακ) που αναμένεται ωστόσο να βρίσκεται κανονικά στην αρχική ενδεκάδα του ματς.