Εστορίλ

Συνέχεια στις καταπληκτικές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα έδωσε η Εστορίλ που νίκησε αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Τοντέλα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρουν δύο τέρματα με τους Τσικίνιο και Ρουίζ στο 20ο και 44ο λεπτό αντίστοιχα. Έπαιξε σωστή άμυνα στο δεύτερο παίρνοντας μία άνετη νίκη. Σολντ αόυτ αναμένεται να είναι το γήπεδο στο ερχόμενο ματς.

Αμφίβολος ο βασικός Φεραρέσι (αμυντικός).

Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Ταπεινωτική ήττα με 5-1 δέχθηκε η Σπόρτινγκ, εντός έδρας απέναντι στον Άγιαξ για την φάση των ομίλων του Champions League. Καθόλου ανταγωνιστικοί οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεν θύμισαν σε τίποτα την περσινή ομάδα. Στα του πρωταθλήματος, η «αρμάδα» του Αμορίμ, σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στη Πόρτο.

Εκτός ο βασικός Πέντρο Γκονσάλβες (μέσος).