Έστερσουντ

Το πρωτάθλημα Σουηδίας ξεκινά την πρώτη του Απρίλη, έπειτα από τετράμηνη διακοπή. Τελευταίο επίσημο ματς για το έδωσε στις 9 Φλεβάρη, για το εγχώριο Κύπελλο όταν και επικράτησε άνετα με 3-0 της Τρέλεμποργκ (εντός). Στον όμιλό της στο Europa League, πέρασε ως 2η αφήνοντας πίσω την Αθλέτικ Μπιλμπάο και την Ζόρια, ενώ πρώτη τερμάτισε η Ντιναμό Κιέβου. Έχει μεγάλη αγωνιστική απραξία, με εξαίρεση το ματς που έδωσε για το Κύπελλο.

Δεν υπάρχουν σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα.

Άρσεναλ

Ηττήθηκε από την Τότεναμ στο Σάββατο (10/2) με 1-0 (εκτός) και σε καμία περίπτωση δεν έπεισε με την απόδοσή της, παρά το γεγονός πως στο β’ ημίχρονο μπήκε πιο επιθετικά (ιδίως μόλις δέχτηκε το γκολ από τον Κέιν) και κυνήγησε την ισοφάριση. Στο Europa League έχουν δηλωθεί (έξτρα) οι Ομπαμεγιάνγκ (φορ), Μικιαταριάν (εξτρέμ) αλλά και ο Ντίνος Μαυροπάνος (στόπερ) που αποκτήθηκε κατά την χειμερινή μεταγραφική περίοδο. Σκέφτεται το rotation ο τεχνικός Αρσέν Βενγκέρ, ερωτηματικό η ενδεκάδα.

Νοκ άουτ οι Χόλντινγκ (στόπερ) και Καθόρλα (μέσος). Δύσκολα θα αγωνιστεί βασικός ο Κοσιελνί (στόπερ).