Εσπανιόλ

«Παλικαρίσιο» πόντο πήρε στην έδρα της Χετάφε (0-0) στη μάχη που κάνει για τη σωτηρία καθώς έπαιζε με παίκτη λιγότερο απο το 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά το restart, η Εσπανιόλ έχει μαζέψει 4 βαθμούς κάτι που την κάνει να αισιοδοξεί για το... θαύμα έχοντας αλλάξει την εικόνα της. Με μόλις 30% κατοχή και τον Μπορδαλάς να έχει αποβληθεί, τα ποσοστά ψυχισμού της ομάδας της Βαρκελώνης μοιάζουν αξιομνημόνευτα, ενώ η απόσταση των 4 βαθμών απο τη σωτηρία καθόλου απαγορευτική για... όνειρα.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Μπερνάντο, τραυματίες οι Κορσιά (Α), Ντε Τομάς (Ε).

Bet Info - Εσπανιόλ

Απο τρία σερί NG.

Λεβάντε

Στο Καμίλο Κάνο του Αλικάντε, εκεί όπου η Λεβάντε θα δώσει τα επόμενα ματς της μέχρι το φινάλε της σεζόν λόγω εργασιών στο δικό της γήπεδο, οι (τυπικά) γηπεδούχοι φάνηκαν για ακόμη μια φορά σκληρό καρύδι παρουσιάζοντας ένα πρόσωπο ομάδας που δεν λυγίζει παίρνοντας για τρίτο διαδοχικό ματς την ισοπαλία με το ίδιο σκορ (1-1). Ο Ντε Γιονγκ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αϊτόρ Φερνάντεθ με το ξεκίνημα της επανάληψης, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους και κάπου εκεί όλοι πίστεψαν πως η Λεβάντε (που γλίτωσε με πέναλντι στο 98' στην έδρα της Βαλένθια) θα λυγίσει. Οι Σεβιγιάνοι είχαν τις ευκαιρίες για το 2-0, εν τέλει όμως έγινε το 1-1 στο 88' και με αυτογκολ μάλιστα που δίνει την ευκαιρία στο σύνολο απο τη Βαλένθια να νιώθει άνετο σχετικά με την σωτηρία.