Εσπανιόλ

Τέταρτη σερί νίκη και καταδικαστική για την Εσπανιόλ που γνώρισε την ήττα και μάλιστα με ανατροπή απο τη Σοσιεδάδ με 2-1. Η Εσπανιόλ, πλέον, θα πρέπει να συμβιβαστεί με τον υποβιβασμό της στην LaLiga 2 της επόμενης περιόδου. Πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, η ομάδα της Βαρκελώνης στο «τελευταίο χαρτί» που έπαιζε στο «Σαν Σεμπαστιάν για να κυνηγήσει το «θαύμα», ηττήθηκε. Η ουραγός της βαθμολογίας, Εσπανιόλ απέχει πια 11 βαθμούς από την 17η Εϊμπάρ και όπως γίνεται αντιληπτό για να παραμείνει στην κορυφαία κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος θα πρέπει να συμβούν «σημεία και τέρατα».

Εκτός ο αμυντικός Κορτσία.

Bet Info - Εσπανιόλ

5/6 under 2.5 προσφάτως στο πρωτάθλημα εντός έδρας.

Λεγκανές

Η ομάδα της Λεγκανές γνώριζε εξαρχής πως το έργο της απέναντι στη Σεβίλλη είναι δύσκολο όμως το παιχνίδι αποτέλεσε έναν περίπατο για το σύνολο της Ανδαλουσίας που χωρίς να ιδρώσει έφυγε με το 3-0 απο την έδρα της Λεγκανές η οποία και παρέμεινε χωρίς νίκη μετά τη διακοπή και με 25 βαθμούς βρίσκεται στην προτελευταία θέση και στο -10 από την παραμονή. Απο το 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους και προηγήθηκαν στο ματς, ενώ στο 34' η Σεβίλλη κλείδωσε το ματς στο οποίο έδωσε διαστάσεις θριάμβου περίπου δέκα λεπτά πρίν το φινάλε. Δεν φαίνεται αχτίδα ελπίδας για τη συνέχεια τυπική η παρουσία της στις επόμενες αγωνστικές.

Τιμωρημένος ο χαφ Κεβέδο, εκτός λόγω τραυματισμών οι Ομερούο (Α), Καρίγιο (Ε).