Εσπανιόλ

Μια καταδικαστική ήττα γνώρισε η Εσπανιόλ, με 1-0 απο τη Μπαρτσελόνα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να υποβιβαστεί και μάλιστα απο τη μισητή συμπολίτισα Μπάρτσα. Το ματς ξεκίνησε δίχως ρυθμό. Η Εσπανιόλ είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και ένα δοκάρι ενώ ο  Τερ Στέγκεν έκανε τρεις σημαντικές επεμβάσεις και ήταν ο βασικός λόγος που το ημίχρονο έληξε 0-0. Πιο ενδιαφέρον το δεύτερο ημίχρονο. Άρχισε με δύο κόκκινες κάρτες μια για κάθε ομάδα με τον Φατί να αποβάλλεται για την Μπαρτσελόνα (49') και τον Λοθάνο για την Εσπανιόλ (54'). Στο 56ο λεπτό με τακουνάκι ο Γκριεζμάν γύρισε την μπάλα και ο Σουάρες στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Εσπανιόλ ρίσκαρε, ενώ στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν δύο καλές ευκαιρίες αλλά δεν σκόραραν και αποχαιρέτησαν και μαθηματικά την Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Tιμωρημένος ο χαφ Λοθάνο, εκτός σταθερά ο Κορχία.

Bet Info - Εσπανιόλ

4/5 under 2.5 πρόσφατα.

Εϊμπάρ

Σε ένα πολύ «φτωχό» ματς απο άποψη θεάματος, η Ειμπάρ έμεινε στο 0-0 με τη Λεγκανές υποβιβάζοντας την ουσιαστικά στη Segunda Division. Ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα, δεν άξιζαν και πολλά παραπάνω οι γηπεδούχοι που έβγαλαν κάποιες καλές στιμές ωστόσο.  Στους 36 βαθμούς η Εϊμπάρ σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρεί πως έχει ήδη σωθεί. Ακολουθούν τα παιχνίδια με Βαγιαδολίδ (εντός) και Βιγιαρεάλ εκτός, θέλει να πάει σωμένη στην τελευταία στροφή της La Liga.