Εσπανιόλ

Το πάλεψε αλλά τελικά έφυγε με «άδεια χέρια» από την έδρα της Σεβίλλης όπου και ηττήθηκε με 2-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μπόρεσαν να προηγηθούν στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Ιγκλέσιας. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι είναι μία ποιοτική ομάδα και κατάφεραν έτσι να σκοράρουν δύο φορές στα τελευταία 20 λεπτά της αναμέτρησης. Πάντως επικρατεί ικανοποίηση για την μέχρι τώρα πορεία της ομάδας. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Εσπανιόλ με ρεκόρ 16-10 και 21 βαθμούς.

Μοναδικός απών ο Νάλντο (στόπερ) ο οποίος και θα αργήσει να επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρους.

Χιρόνα

Συνέχισε το αήττητο σερί της η Χιρόνα η οποία αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της με 0-0 εναντίον της αδύναμης Λεγκανές. Δεν άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους παρόλα αυτά με την εμφάνιση της καθώς έπρεπε να νικήσει έναν αντίπαλο ο οποίος είναι πιο αδύναμος και θεωρείται ένας από τους διεκδικητές μίας θέσης που θα οδηγήσει στην παραμονή της ομάδας στην πρώτη κατηγορία και την επόμενη σεζόν. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι η ομάδα του Σακριστάν δεν πραγματοποίησε σουτ στον στόχο. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 13-14 και 17 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστικοί οι τραυματίες Αδάι (μπακ) και Μοχίκα (μπακ). Επίσης αμφίβολοι οι Ντάγκλας (μέσος) και Λουίζ (μέσος). Επιστρέφουν οι σημαντικοί Στουάνι (επιθετικός) και Πόρτου (επιθετικός).