Εσπανιόλ

Δεν κατάφερε να εμφανίσει καλό «πρόσωπο» ούτε απέναντι στην Μαγιόρκα η Εσπανιόλ η οποία ηττήθηκε με 1-0, εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι για ακόμα μία αναμέτρηση δεν κατάφεραν να σκοράρουν δεχόμενοι το γκολ που καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα στο 27ο λεπτό του αγώνα. Στα των μεταγραφών, η ομάδα του Μορένο ενισχύθηκε με τον δανεισμό του Ερέρα (μέσος) από την Μάντσεστερ Σίτι.

Εκτός οι Πεντρόσα (μέσος) και Ερέρα (μέσος).

Ατλέτικο Μαδριτης

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε εντός έδρας η Ατλέτικο Μαδρίτης, απέναντι στην Βιγιαρεάλ. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 52ο λεπτό, κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά με τον Σουάρεζ στο 56ο λεπτό ενώ στάθηκε τυχερή καθώς «έκλεψε» τον ένα βαθμό χάρις σε αυτογκόλ του Μαντί στο 95ο λεπτό. Η «αρμάδα» το Σιμεόνε ενισχύθηκε με την επιστροφή του Γκριεζμάν (επιθετικός) ως δανεικός από την Μπαρτσελόνα, με οψιόν αγοράς.

Επιστρέφει ο Φέλιξ (μέσος), αμφίβολος ο Σουάρεζ (επιθετικός).