Ερυθρός Αστέρας

Μετά από δύο ισοπαλίες κόντρα σε Παρτιζάν και Γιάβορ, ο Ερυθρός Αστέρας επέστεψε στις εντός συνόρων επιτυχίες επικρατώντας εκτός έδρας της Ράτνκικ με σκορ 1-4 χάρη σε δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται αμετακίνητοι στην κορυφή της σερβικής λίγκας έχοντας αέρα 6 βαθμών από την Βοιβοντίνα και 9 από την Παρτιζάν και την Κυριακή θα υποδεχτούν στο Βελιγράδι την Ίντιγια. Όσο αφορά τη διοργάνωση του Γιουρόπα Λιγκ, ο σύλλογος της σερβικής πρωτεύουσας κατήγαγε πριν από μία βδομάδα μία άνετη νίκη με το εμφατικό 5-1 επί της Σλόβαν Λίμπερετς και σε περίπτωση νέας επιτυχίας απόψε θα πραγματοποιήσει σημαντικό βήμα πρόκρισης στα νοκ άουτ του θεσμού.

Bet Info - Ερυθρός Αστέρας

Τελευταία του ήττα εντός έδρας στις 26/11 από τη Μπάγερν Μονάχου.

Γάνδη

Τρόμερο το πρώτο της ημίχρονο στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Βάαλαντ Μπέβερεν, στο διάστημα αυτό σημείωσε τέσσερα τέρματα και πρακτικά κλείδωσε το τρίποντο (1-4). Το είχαν ανάγκη το αποτέλεσμα αυτό οι συντελεστές της Γάνδης καθώς η ομάδα έχει μείνει πολύ πίσω στην κατάταξη έχοντας υποστεί 7 ήττες στις 11 πρώτες αγωνιστικές, ενώ ακολουθεί και δύσκολη αποστολή κόντρα στην Άντερλεχτ την επόμενη Κυριακή. Είναι κάτι παραπάνω από εμφανές πως τα πολλά μαζεμένα παιχνίδια σε Βέλγιο κι Ευρώπη δεν κάνουν καλό, ενώ μετά κι από τη δεύτερη ήττα (1-4) από τη γερμανική Χοφενχάιμ το έργο της πρόκρισης στην επόμενη φάση έγινε ακόμα δυσκολότερο. Αναγκαίο ένα θετικό αποτέλεσμα απόψε στο Βελιγράδι.

Τουλάχιστον 8 ποδοσφαιριστές της είναι εκτός.