Ελβετία

Είδε το χάρο με τα μάτια της στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Σερβία καθώς βρέθηκε μόλις στο 6' πίσω στο σκορ και θα μπορούσε κάλλιστα να δεχτεί ακόμα δύο γκολ, ωστόσο στην επανάληψη ήταν πολύ καλύτερη και με τέρματα των Τσάκα και Σακίρι πήρε μία σπουδαία νίκη (2-1). Μοναδικό αλγεινό σημείο οι αετοί που σχημάτισαν οι δύο ποδοσφαιριστές στους πανηγυρισμούς τους, ωστόσο ο πρωθυπουργός της Αλβανίας έσπευσε να επισημάνει πως θα πληρώσει εκείνος τα πρόστιμα από την ΦΙΦΑ. Πρακτικά πλέον οι Ελβετοί κρατούν την πρόκριση στα χέρια τους αφού τους φτάνει ο βαθμός της ισοπαλίας απέναντι στην ουραγό Κόστα Ρίκα, ενώ μπορούν ακόμα και να χάσουν εάν παράλληλα κερδίσει η Βραζιλία τη Σερβία. Ο φορ Σεφέροβιτς θα πάρει πολύτιμες ανάσες, με τον Γκαβράνοβιτς να παίρνει πιθανότατα τη θέση στην κορυφή.

Ελβετία (4-2-3-1) : Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schar, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Valon Behrami, Granit Xhaka - Xherdan Shaqiri, Blerim Dzemaili, Steven Zuber - Mario Gavranovic

Κόστα Ρίκα

Έδειχνε να κρατάει με νύχια και με δόντια το μηδέν στα μετόπισθεν απέναντι στα κύματα επιθέσεων των Βραζιλιάνων, με τον Κέιλορ Νάβας να είναι ανίκητος κάτω από τα δοκάρια, ωστόσο στις καθυστερήσεις η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής λύγισε δεχόμενη δύο τέρματα (0-2). Πρακτικά οι Κοσταρικανοί αποχαιρετούν τη διοργάνωση και θα δώσουν απόψε τον τελευταίο τους αγώνα χωρίς ιδιαίτερο άγχος και κυνηγώντας το πρώτο τους γκολ κι ενδεχομένως τον πρώτο τους βαθμό ή βαθμούς. Για αυτό και ο ομοσπονδιακός τους προπονητής προσανατολίζεται σε αλλαγές και σε ένα λιγότερο αμυντικογενές σχήμα σε σχέση με τους δύο προηγούμενους αγώνες κόντρα σε Σερβία και Βραζιλία.

Κόστα Ρίκα (5-4-1) : Keylor Navas - Johnny Acosta, Giancarlo Gonzalez, Oscar Duarte, Bryan Oviedo, Cristian Gamboa - Celso Borges, David Guzman, Bryan Ruiz, Christian Bolanos - Marco Urena