Ελβετία

Μπήκε με το αριστερό στην τρέχουσα διοργάνωση του Νations League καθώς υπέστη εκτός έδρας ήττα από την Ουκρανία με σκορ 2-1. Οι Ελβετοί κινήθηκαν σε ρηχά νερά σε γενικές γραμμές, ισοφάρισαν με τον συνήθη ύποπτο Σεφέροβιτς αλλά δεν κατάφεραν να αντιδράσουν όταν δέχτηκαν και το δεύτερο γκολ στα μέσα της επανάληψης φεύγοντας με άδεια χέρια από το γήπεδο. Εάν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι οι άλλες δύο ομάδες του Γκρουπ είναι οι Γερμανία και Ισπανία, το έργο της ομάδας από την κεντρική Ευρώπη είναι εξαιρετικά δύσκολο ώστε να καταφέρει να αποφύγει την τελευταία θέση του Ομίλου.

Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα οι Ελβετοί απόψε.

Ελβετία (3-4-3) : Sommer; Akanji, Elvedi, Rodriguez; Mbabu, Xhaka, Aebischer, Benito; Embolo, Seferovic, Vargas

Γερμανία

Οι απουσίες των ποδοσφαιριστών της Μπάγερν και της Λειψίας καθόρισαν σε μεγάλο βαθμό την εικόνα της Γερμανίας κόντρα στην Ισπανία δυσκολεύοντας το έργο των παικτών του Γιοακίμ Λεβ. Παρά ταύτα, τα Πάντσερ προηγήθηκαν με τον Τίμο Βέρνερ και κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης (1-1), νωρίτερα είχαν την ατυχία να πέσουν στον εξαιρετικό Ντε Χέα. Θεωρητικά πιο βατή η αποψινή αποστολή στην Ελβετία, ωστόσο οι απουσίες παραμένουν με τον Γερμανό τεχνικό να προσανατολίζεται στη χρησιμοποίηση του Μπραντ για να δώσει μεγαλύτερη ώθηση μεσοεπιθετικά.

Δεν υπολογίζεται ο Χάβερτζ (Ε) που πήγε να υπογράψει συμβόλαιο στο Λονδίνο με την Τσέλσι.

Γερμανία (4-2-3-1) : Leno; Kehrer, Ginter, Sule, Gosens; Kroos, Neuhaus; Sane, Draxler, Brandt; Werner