Έλτσε

Δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να γίνει ολοκληρωτικά απειλητική η Έλτσε γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 στην έδρα της Οσασούνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν εμφάνισαν καλό «πρόσωπο» στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να δεχθούν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Πολλά τα λάθη στην άμυνα τα οποία κόστισαν, παρά το γεγονός ότι δέχθηκε δύο τέρματα ο κίπερ Γκαζανίγκα ήταν ο καλύτερος παίκτης της Έλτσε. Πλέον, η ομάδα του Εσκρίμπα βρίσκεται στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-48 και 26 βαθμούς.

Εκτός για δεύτερο σερί ματς ο βασικός Καρίγιο (επιθετικός).

Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Έμεινε μακριά από τις νίκες για τέταρτο σερί ματς η  Βαγιαδολίδ η οποία αυτή τη φορά έχασε με 2-1, εντός έδρας με αντίπαλο την Γρανάδα. Αν και προηγήθηκε στο 41ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ορεγιάνα δεν παρουσίασε την ίδια ανταγωνιστική εικόνα στο δεύτερο μέρος όπου και δέχθηκε την ανατροπή με δύο τέρματα στο 78ο και 86ο λεπτό. Συνεχίζει να βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Μαρτίνεζ με ρεκόρ 36-50 και 39 βαθμούς.

Αμφίβολος ο Ολίβας (αμυντικός), σίγουρα εκτός οι Ελ Γιαμίκ (αμυντικός), Γκαρσία (αμυντικός), Σάντσεζ (αμυντικός) και Βέισμαν (επιθετικός).