Έλτσε

Δεύτερη σερί ήττα δέχθηκε η Θέλτα, αυτή τη φορά στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 1-0. Έπαιξε άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης δίχως να πάρει καμία επιθετική πρωτοβουλία, το «πλήρωσε» στο 81ο λεπτό με τον Ογιαρθάμπαλ να σκοράρει. Πλέον, η «αρμάδα» του Εσκρίμπα βρίσκεται στην 16η θέση με ρεκόρ 4-8 και 6 βαθμούς με τον Ισπανό τεχνικό να τονίζει σε συνέντευξη του ότι το ματς απέναντι στην Θέλτα αποτελεί έναν τελικό για την ομάδα του.

Εκτός παραμένουν οι Μπογέ (επιθετικός) και Μπίγκας (αμυντικός).

Θέλτα

Αρχίζει να βγάζει στον αγωνιστικό χώρο την ποιότητα που έχει ως ομάδα η Θέλτα η οποία νίκησε και πάλι, αυτή τη φορά με 1-0, εντός έδρας, κόντρα στην Γρανάδα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, δημιούργησαν επικίνδυνες φάσεις και κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που τους έδωσε το τρίποντο με τον Σουάρεζ στο 94ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Κουντέτ βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-10 και 7 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι Αραούχο (αμυντικός) και Μίνα (επιθετικός).