Έλτσε

Η Έλτσε είχε δύσκολο έργο το Σάββατο στην Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο για να ηττηθεί με 3-1. Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να προσπαθεί να βρει ένα γρήγορο γκολ αλλά με την Έλτσε να διατηρεί άψογα την αμυντική της λειτουργία. Στο 41' πάντως η άμυνα της Έλτσε «λύγισε» απο την πίεση και την... ποιότητα του Λουίς Σουάρες και κάπου εκεί τέλειωσαν όλα. Στην επανάληψη, η Ατλέτικο σκόραρε στο 58' μπαίνοντας ... φορτσάτη στον αγωνιστικό χώρο ενώ η Έλτσε έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευχέρεια στις στημένες φάσεις. Ο Μορέντε έκανε την ασίστ και ο Λούκας Μπογέ έπιασε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και μείωσε στο 64ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Με αυτό το γκολ, η ομάδα του Αλμιρόν πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, μέχρι το 78ο λεπτό, όταν ο Ντιέγκο Κόστα κατάφερε να κερδίσει πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Μπαντία για το 3-1 στο 80ο λεπτό.

Χωρίς νέες απουσίες η αποστολή.

Bet Info - Έλτσε

4/5 under 2.5 προσφατα εντός έδρα στο πρωτάθλημα.

Οσασούνα

Νέα ήττα για την Οσασούνα, η τέταρτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά γνώρισε την εντός έδρας ήττα απο τη Βιγιαρεάλ. Ο Ζεράρ Μορένο άνοιξε το σκορ για το "κίτρινο υποβρύχιο" μόλις στο 7ο λεπτό, για να έρθει ο Φερ Νίνιο στο 29' να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ενδιάμεσα (19'), μάλιστα, ο Αριδάνε είχε αποβληθεί και είχε αφήσει την Οσασούνα με παίκτη λιγότερα, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του. Η Οσασούνα, πάντως, δεν τα παράτησε και βρήκε το γκολ με πέναλτι του Τόρες στο 70ο λεπτό, μπαίνοντας εκ νέου στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και αγχώνοντας την Βιγιαρεάλ , η οποία κατάφερε στο 86ο λεπτό να βρει το τρίτο γκολ με τον Μορένο ξανά και να κλειδώσει το τρίποντο.

Εκτός ο εξτρέμ Γιόνι και ο χαφ Τορό, τιμωρημένος ο στόπερ Αριδάνε.