Έλτσε

Μετά από ένα σερί συνεχόμενων ανεπιτυχών αποτελεσμάτων, η Έλτσε κατάφερε να πάρει τρίποντο, εντός έδρας με 1-0 ενάντια στη Λεβάντε. Στο 32ο λεπτό ο Μπογέ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με όμορφο σουτ στην κάτω δεξιά γωνία του τερματοφύλακα. Έψαξαν και δεύτερο γκολ οι παίκτες της Έλτσε που είχαν δοκάρι στο 69ο λεπτό, δίχως όμως να καταφέρουν να το βρουν. Μετά και από αυτή την επικράτηση, η ομάδα του Εσκρίμπα βρίσκεται στη 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-49 έχοντας 30 βαθμούς.

Εκτός ο Μογίθα (μπακ), αμφίβολος ο Καρίγιο (επιθετικός).

Ατλέτικο Μαδριτης

«Πικρή» ήττα με 2-1 δέχθηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης, στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Αν και είχε την κατοχή σε όλη την διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε πίσω στο 8ο λεπτό καταφέροντας να φτάσει στην ισοφάριση έπειτα από κεφαλιά του Σάβιτς στο 77ο λεπτό. Από εκεί και μετά συνέχισε να πιέζει ωστόσο δέχθηκε το γκολ που καθόρισε την αναμέτρηση, κόντρα στη ροή του ματς στο 86ο λεπτό. Παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τσόλο Σιμέονε με ρεκόρ 60-22 και 73 βαθμούς.