Έλτσε

Νίκη που της δίνει ελπίδες για παραμονή κατάφερε να πάρει η Έλτσε, με 3-1 στην έδρα της Κάντιθ. Δεν έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος όπου και δέχθηκε γκολ, μπήκε δυναμικά στο δεύτερο κάνοντας την ανατροπή, με τους Μίγια, Γκονζάλεζ και Φιντέλ να σκοράρουν στο 58ο, 64ο και 88ο λεπτό του αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Εσκρίμπα βρίσκεται στη 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 32-55 και 33 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Μογίκα (αμυντικός).

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Δεύτερη σερί ήττα για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν μπόρεσε να συναγωνιστεί ποτέ στον αγώνα τους φιλοξενούμενους, έπαιξε κυρίως αμυντικά δίνοντας την κατοχή, δεχόμενη γκολ με τον Νάτσο στο 68ο λεπτό. Η ομάδα του Μαρθελίνο βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 46-40 και 46 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Μουνιαίν (μέσος), Ζαράγκα (μέσος), Νολασκοιάν (μέσος), Μπερσίτσε (αμυντικός) και Κάπα (αμυντικός).