Έλτσε

Δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική την περασμένη αγωνιστική η Έλτσε όπου και δέχθηκε ήττα στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-0. Βρέθηκε να παίζει για κάτι περισσότερο από ογδόντα λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκούτι. Αυτό το γεγονός δημιούργησε προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι της ομάδας με τους αντιπάλους εν τέλει να βρίσκουν δίχτυα στο 72ο και 92ο λεπτό του αγώνα. Σταθερά στη προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Εσκρίμπα με ρεκόρ 29-52 και 30 βαθμούς.

Εκτός οι Γκούτι (μέσος) και Μοχίκα (αμυντικός), αμφότεροι αποτελούν βασικά μέλη της ομάδας.

Αλαβές

Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά η Αλαβές η οποία ήρθε ισόπαλη με 2-2, εντός έδρας κόντρα στην Λεβάντε. Μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με τον Πονς στο 30ο λεπτό ωστόσο η άμυνα της «έμπαζε» δεχόμενη την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Εν τέλει η πίεση απέδωσε καρπούς ισοφαρίζοντας με τον Ζοσελού στο 87ο λεπτό. Σταθερά στη 16η θέση βρίσκεται η ομάδα του Καγιέχα με ρεκόρ 30-54 και 32 βαθμούς.

Εκτός οι Κόρντομπα (επιθετικός), Μπουργκούι (επιθετικός), Έλι (αμυντικός) και Λόπεθ (αμυντικός).