Ελλάδα

Πήρε ανέλπιστο βαθμό (1-1) στη Γρανάδα απέναντι στην παντοδύναμη Εθνική Ισπανίας σε ένα παιχνίδι που έπαιξε φουλ άμυνα και κατάφερε να σκοράρει με πέναλτυ του Μπακασέτα που κέρδισε ο Μασούρας. Μάλιστα οι Έλληνες μολονότι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, απειλήθηκαν σε λίγες φάσεις και σε κάθε περίπτωση έμειναν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα που αύξησε τις ελπίδες τους για τη δεύτερη θέση του Ομίλου, υπό την αίρεση όμως πως απόψε θα κερδίσουν τη Γεωργία - αλλιώς η ισοπαλία στην πρεμιέρα δεν έχει και τόση σημασία. Εν τω μεταξύ, η Εθνική μας επικράτησε σε φιλικό αγώνα της Ονδούρας με σκορ 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Παυλίδη, ωστόσο δημιούργησε προβληματισμό με τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις που δέχτηκε.

Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα θα παραταχτεί η Ελλάδα.

Ελλάδα (4-3-3) : Βλαχοδήμος - Μπακάκης, Τζαβέλλας, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας - Ζέκα, Μπουχαλάκης, Μάνταλος - Μπακασέτας, Μασούρας, Παυλίδης

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Φαν τ Σιπ επεσήμανε τα εξής στη συνέντευξη τύπου : ''Η ομάδα είναι καλά, όλοι είναι υγιείς και διαθέσιμοι. Είχαμε κάποια μικροπροβλήματα με παίκτες που δεν έπαιξαν στο προηγούμενο ματς, αλλά όλοι είναι τώρα εντάξει. Αυτό είναι καλό νέο. Η ψυχολογία της ομάδας είναι καλή και πρέπει να εστιάσουμε στο πλάνο και την εκτέλεσή του απέναντι στη Γεωργία. Είναι μια καλή ομάδα, που ίσως άξιζε περισσότερα στα ματς με Σουηδία και Ισπανία. Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Πρέπει να κερδίσουμε και το ξέρουμε, αλλά δεν είναι απλό. Χρειάζεται να κάνουμε ό,τι πρέπει για να κερδίσουμε, για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να τα καταφέρουμε.''

Γεωργία

Πούλησε ακριβά το τομάρι της (και) κατά τη φιλοξενία της Εθνικής Ισπανίας στην Τιφλίδα μπροστά σε 16.000 φίλους της αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει ακόμα μία οριακή ήττα (1-2). Σκόρερ για τους Καυκάσιους ο Κβαρατσέλια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η μαζική άμυνα στην επανάληψη λύγισε και στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα που σήμανε τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές για το συγκρότημα του Σανιόλ. Πάντως, ο τελευταίος επεσήμανε πως η ομάδα του θα παίξει με περισσότερο θάρρος και επιθετικότητα απέναντι στην Εθνική Ελλάδας, αφού έχει τεράστια ανάγκη από βαθμούς προκειμένου να ελπίζει εν όψει της συνέχειας στο θεσμό.

Τιμωρημένος ο Σενγκέλια (Ε).

Γεωργία (4-3-3) : Loria - Chabradze, Kashia, Dvali, Giorbelidze - Kankava, Kvekveskiri, Kiteishvilli - Lobjanidze, Kvilitaia, Kvaratskhelia

O τεχνικός των Γεωργιανών Σανιόλ τόνισε πως οι παίκτες του θα παλέψουν στο αποψινό παιχνίδι: ''Δείξαμε καλό πρόσωπο κόντρα στην Ισπανία και τη Σουηδία, αλλά δεν ήταν αρκετή για να πάρουμε κάποιον βαθμό. Τώρα το πιο σημαντικό είναι να συνεχίζουμε να δουλεύουμε με την ίδια πειθαρχία. Είδα πολλά θετικά σημάδια κόντρα στην Ισπανία. Το καλεντάρι μάς έφερε να παίξουμε εκτός έδρας τα δύο από τα τρία πρώτα ματς. Θα αντιμετωπίσουμε την Ελλάδα, η οποία έχει αυτοπεποίθηση από την ισοπαλία με την Ισπανία. Θα έχουμε δύσκολο ματς, αλλά και η Ελλάδα θα έχει το ίδιο δύσκολο ματς.''