Εϊμπάρ

Με γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους η Εϊμπαρ πήρε πολύτιμο 1-1 στην έδρα της Χετάφε που προηγήθηκε με τον Ετέμπο στο 30' μετά την ασίστ του Ανχελ . Η Φιλοξενούμενη όμως Εϊμπάρ ου μάχεται για την αποφυγή του υποβιβασμού, σκόραρε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με τον Τσάρλες και αφού στην επανάληψη κράτησε το 1-1 και πλέον είναι στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τιμωρημένος ο κόουτς Μεντιλίμπαρ, εκτός ο αμυντικός Ραμίς.

Bet Info - Εϊμπάρ

5 σερί goal/goal στο πρωτάθλημα.

Βαλένθια

Νίκη «χρυσάφι» για την Βαλένθια, στη μάχη που δίνει η ομάδα για την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης αγωνιστικής περιόδου καθώς οι «νυχτερίδες»  φιλοξένησαν την Οσασούνα για την 30η αγωνιστική της Primera Division. Με αυτό το τρίποντο, οι γηπεδούχοι πλησιάζουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, καθώς βρίσκονται 8οι με 46 πόντους. Οι «νυχτερίδες», κέρδισαν εύκολα με σκορ 2-0, μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 12′ με τρομερό γκολ του Γκέντες. Η Βαλένθια συνέχισε σε υψηλό τέμπο, με τον Ροντρίγκο να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 36ο λεπτό.