Εϊμπάρ

Στο ματς ζωής και θανάτου στην Οσασούνα έχασε με 2-1 και συνέχισε ένα σερί ηττών στη La Liga. Στο 18ο λεπτό ο Καλέρι άνοιξε το σκορ για την Οσασούνα, αλλά στο 45’ ο Κίκε έφερε το ματς στα ίσα και… έκοψε απότομα την χαρά στους γηπεδούχους. Στο 69’ ο Καλέρι πέτυχε ξανά δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί ήταν οφσάιντ. Οι δυο ομάδες πίεζαν αρκετά στο δεύτερο μέρος, έψαχναν απεγνωσμένα κάποιο γκολ, το οποίο ήρθε στο 87ο λεπτό με τον Μπούντιμιρ, που διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Η Εϊμπάρ έπεσε στην 17η θέση κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Αμφίβολοι θεωρούνται οι αμυντικοί Ροντρίγκες και Κορέα.

Bet Info - Εϊμπάρ

4/5 G/G πρόσφατα για την Εϊμπάρ.

Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Τρίτη σερί ήττα για τη Βαγιαδολίδ, δεύτερη διαδοχική, με το τελικό 1-0 στο εκτός με την Αλαβές την προηγούμενη εβδομάδα να θεωρείται δίκαιο αν και σε πολλές περιπτώσεις έφτασε κοντά στο να δεχτεί περισσότερα τέρματα. Παρά τη κρισιμότητα του αγώνα, η απόδοση των παικτών της Βαγιαδολίδ, με εξαίρεση το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν πολύ μέτρια. Η  Βαγιαδολίδ παρέμεινε στη 17η με 20 και… φλερτάρει με τον υποβιβασμό.

Εκτός για διαφορετικούς λόγους οι αμυντικοί Ολίβας, Ελ Γιαμίκ και Σάντσεθ, οι χαφ Χοακίν, Αλκαράθ και Σαν Εμετέριο.