Εϊμπάρ

Η Εϊμπάρ δοκιμάστηκε εκτός με τη Σοσιεδάδ για να πάρει την ισοπαλία με 1-1. Η Σοσιεδάδ μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και πήρε από νωρίς τα ηνία ώστε να πάρει τη νίκη και να ανέβει και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη η Εϊμπάρ αμύνθηκε αρκετά και προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν. Ωστόσο, στο 20ο λεπτό, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική τους δύναμη και άνοιξαν το σκορ.Έτσι, η Εϊμπάρ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έγινε περισσότερο απειλιτική από ότι οι γηπεδούχοι.Συγκεκριμένα, στο 66ο λεπτό, ο νεοεισελθών στον αγωνιστικό χώρο, Σέρτζι Ενρίχ κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ και να φέρει το ματς στα ίσια σε ένα κρίσιμο σημείο του ματς.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Μπούργος.

Bet Info - Εϊμπάρ

Απο πέντε σερί over 2.5.

Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ μετέτρεψε το ντέρμπι της Μαδρίτης με την Ατλέτικο σε μία καθαρή νίκη με 2-0 στο «Alfredo di Stefano Stadium», χάρη στο γκολ του Κασεμίρο (15′) και το αυτογκόλ του Όμπλακ (62′) και πλησίασε αρκετά στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος. Τελευταίο θύμα της «Βασίλισσας» η Αθλέτικ. Μεσοβδόμαδα, οι Μαδριλένοι, έστω και δύσκολα, νίκησαν με 3-1 την Μπιλμπάο των δέκα παικτών στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο» στο ματς που «άνοιξε» τη 19η αγωνιστική της La Liga. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πλέον βρίσκεται στην 3η θέση με 26 βαθμούς και είναι στο -3 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης που έχει 29 (οι «ροχιμπλάνκος» βέβαια έχουν ένα ματς λιγότερο).

Εκτός αποστολής Ισκο (M), Αζάρ (M) και Βινίσιους Τζούνιορ (E).