Εϊμπάρ

Νίκη που τις δίνει ακόμα ελπίδες για παραμονή κατάφερε να πάρει η Έιμπαρ η οποία νίκησε με 1-0 στην έδρα της Χετάφε.  Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά καταφέρνοντας μάλιστα να φύγουν με το τρίποντο χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρέσιο στο 89ο λεπτό. Παραμένει στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Μεντιλιμπάρ η οποία χρειάζεται μόνο νίκες στα εναπομείναντα ματς για να σωθεί.

Εκτός ο βασικός Πότζο (μέσος).

Μπέτις

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Μπέτις με 2-1 απέναντι στη Γρανάδα την Δευτέρα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ κόντρα στη ροή του ματς με τον Ιγκλέσιας στο 39ο λεπτό και παρότι ισοφαρίστηκαν στο 66ο μπόρεσαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα πάλι με τον Ιγκλέσιας στο 87ο λεπτό του αγώνα. Εντός θέσεων Europa Legaue βρίσκεται πλέον η ομάδα του Πελεγκρίνι με ρεκόρ 45-47 και 54 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Καμαράσα (μέσος), Μάρτιν (τερματοφύλακας) και Μοντόγια (αμυντικός).