Εϊμπάρ

Δεν απέδωσε τα αναμενόμενα στον αγωνιστικό χώρο η Έιμπαρ η οποία ηττήθηκε με 4-1 στην έδρα της Βαλένθια. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν τρία γκολ στα πρώτα τριάντα λεπτά του αγώνα, το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να σκοράρει ο Γκιλ στο 38ο λεπτό. Σταθερά στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Μεντιλιμπάρ με ρεκόρ 29-51 και 30 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Μπαρτσελόνα

Τέλος και μαθηματικά στο όνειρα τίτλου για την Μπαρτσελόνα καθώς δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 2-1 στην έδρα της Θέλτα. Παρότι προηγήθηκε στον αγωνιστικό χώρο με τον συνήθη ύποπτο Μέσι, εμφάνισε για ακόμα μία αγωνιστική πολλά αμυντικά κενά με συνέπεια να δεχθεί την ανατροπή. Σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Κούμαν με ρεκόρ 84-38 και 76 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Κουτίνιο (μέσος), Φατί (επιθετικός), Σέρτζιο Ρομπέρτο (μπακ) και Ουαγκέ (αμυντικός).